Šobrīd izmeklējam Aktuālais pētījums

Nevienlīdzīgā izglītība

Izglītība ir taisnākais ceļš ārā no nabadzības, bet Latvijas laukos tas sāk vest pretējā virzienā. No izglītības slīdlentes pārāk bieži nokrīt bērni ar sliktākiem apstākļiem ģimenē, uzvedības un mācību traucējumiem. Pedagogi noveco, bet jaunieši uz skolām neraujas. Taču lēmumi, kam būtu jāmaina sistēma, ieguļ atvilknēs. 


Foto: Kaspars Goba

Svaigs Jaunākie raksti un dokumenti

Pelnošākais mediju uzņēmums Baltijā pērn - TV3 Latvia

Baltijas medijiem 2014.gads bijis relatīvas stabilitātes gads, kad nav notikušas būtiskas izmaiņas ne to starptautiskajos brīvības reitingos, ne tirgū ienākuši vai to pametuši lieli starptautiskie mediju spēlētāji. Uzņēmumu pārpirkšanas darījumi notikuši pamatā starp Baltijas uzņēmējiem. Peļņas rekords pieder “TV3 Latvia”, kas 2014.gadā nopelnījis 3,08 miljonus eiro, liecina “Baltijas mediju veselības pētījums 2014 - 2015”.

Jauns. Gudrs. Skolotājs?!

Latvijas pedagogi strauji noveco. Augstskolas sagatavo pietiekami daudz jauno, taču skolās viņu ir maz. Kāpēc jaunie un spējīgie nevēlas strādāt skolā un kā padarīt skolotāja darbu par prestižu profesiju?

Kas notika ar skolnieku, kurš nodedzināja kaktusu

Viņu mātes ir pārgurušas, gādājot iztiku, un bieži audzina bērnus vienas. Skola varētu kļūt par iespēju tramplīnu šiem bērniem — ja sniegtu ne tikai zināšanas, bet arī motivētu un audzinātu raksturu. Vai skolas Latvijā to spēj?

Salas nabadzības sistajiem

Latvijas mazās skolas nereti kalpo kā glābiņš grūtībās nonākušu ģimeņu atvasēm, taču tās nedod galveno — labu izglītību. Ar katru gadu pieaug noslāņošanās starp laukiem un pilsētām, kas līdzi nes plaisu zināšanu līmenī. Kāpēc izglītības sistēma Latvijā padziļina nevienlīdzību?

Secinājumi. Kādēļ Latvijā notiek tik strauja skolu noslāņošanās?

Pētījuma galveno faktu apkopojums, kas norāda uz Latvijas skolu straujo noslāņošanos.

Ieteikumi. Kas jādara?

Kas jādara, lai visiem Latvijas bērniem būtu vienādas iespējas iegūt labu izglītību.

Miljoni no Kremļa

Kremlis ar vienu roku žņaudz nevalstiskās organizācijas Krievijā, ar otru — dāsni finansē savu interešu aizstāvjus Baltijā.

VID pieķēries Kremļa stipendiātam

Valsts ieņēmumu dienests (VID) šogad pārbaudījis vienu no Krievijas finansētajām nevalstiskajām organizācijām Latvijā, "Eiropas demokrātijas attīstības centru", kuras darbība Latvijā bijusi faktiski nemanāma, bet tās dibinātājs un vadītājs ilgus gadus bija starp aktīvākajiem Baltijas apsūdzētājiem starptautiskajās organizācijās, liecina Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica iegūtā informācija.

Ko krievu troļļi troļļo par Latviju?

Šogad 30.jūlijā Vika Batajeva (@VikusiaB) mikroblogošanas vietnē tviter krieviski ierakstīja: “Rīgas mērs Nils Ušakovs paziņoja, ka pilsētā nav kur izvietot bēgļus”.

Miglā

Atšķirībā no padomju propagandas, kas bija pamatā vērsta uz sociālisma un komunisma ideju piekritējiem, Putina propaganda orientējas uz visdažādāko, nereti pat galēji pretēju uzskatu adeptiem.

Privātskolotāji - turīgākiem vecākiem ar labāku izglītību

Privātskolotājus Latvijā visbiežāk algo turīgāki vecāki ar augstāko izglītību, vairumā gadījumu vēloties uzlabot bērnu sasniegumus matemātikā un svešvalodās, liecina Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica un mediju partneru pētījums par privātskolotāju algošanas iemesliem.

Šveicē uzpeld Antonova un ABLV miljoni

Tālu no savu valstu nodokļu dienestiem, naudu Šveices bankā glabāja vēlāk negodā kritušais baņķieris Antonovs, Igaunijā dzimis reklāmas guru un Baltijas naftas tirgoņi, liecina no HSBC bankas noplūdusī informācija par aptuveni 240 miljonu dolāru saistību ar baltiešu kontiem.

Privātskolotāji Rīgā maksā vidēji 10 eiro, bet reģionos - 6 eiro stundā

Kā galvenos iemeslus privātskolotāju algošanai, vecāki min nepietiekamu mācību vielas izskaidrošanu skolās, sekmju uzlabošanu, sliktu mācību kvalitāti, gatavošanos eksāmeniem un papildus zināšanu ieguvi.

Vai bērnam noteikti vajadzīgs privātskolotājs, lai iegūtu izglītību?

Satversme nosaka, ka valsts nodrošina katram bērnam bezmaksas pamata un vidējo izglītību. Bet vai tā ir patiesība? Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica sadarbībā ar citiem medijiem nolēmis noskaidrot, cik vecāki piemaksā par izglītības kvalitāti. Aizpildot anketu, katrs vecāks palīdzēs izpētīt, kādos priekšmetos, kāpēc un cik maksājam privātskolotājiem, raksta portāls TVNET.

Privātskolotāji - ļoti pieprasīti, īpaši svešvalodās un matemātikā

šonedēļ valsts centralizētos eksāmenus kārto gan devīto, gan divpadsmito klašu beidzēji. Eksāmenu rezultāti, tāpat atzīmes citos mācību priekšmetos, lielā mērā nosaka skolēna iespējas turpināt mācības nākamajā klasē vai uzsākt studijas. Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica šonedēļ uzsāk jaunu projektu – Privātskolotāju karte , kurā aicina vecākus iesaistīties, lai apzinātu, cik daudzi piemaksā par it kā bezmaksas vispārējo izglītību, vēsta Latvijas Radio .

Re:Baltica uzsāk jaunu datu vākšanas projektu - Privātskolotāji

Aicinām visus vecākus, kuri saviem bērniem algojuši privātskolotājus, veltīt dažas minūtes Re:Baltica projektam - Privātskolotāji. Īsā anketā izstāstiet, cik un kādēļ maksājat par privātskolotāju un uzziniet, kādēļ to dara citi. Ienāciet - www.privatskolotaji.lv

Ātrie kredīti: Ko mēs, nabaga deputāti, lai darām?

Pusotrs gads, divi Saeimas sasaukumi, septiņas Tautsaimniecības komisijas sēdes - tas ir neliels ieskats, kā deputāti mēģina ierobežot ātro kredītu biznesu Latvijā. Gala lēmums joprojām nav pieņemts.

Kā nopelnīt miljonus no tiem, kam naudas maz

Kamēr deputāti naudīga lobija iespaidā nespēj neko izlemt, ātro kredītu firmas turpina pelnīt miljonus no cilvēkiem, kam nedrīkstētu aizdot. Re:Baltica izpētīja, kā tas notiek.

Latvija spīlēs starp bailēm un vēlmi pelnīt Krievijas naudu

Gandrīz gada garumā analizējot 315 dārgākos nekustamā īpašuma iegādes darījumus ārzemnieku iecienītākajās Latvijas vietās, Re:Baltica izmeklēja, kādi cilvēki kopš proeiropeisko protestu jeb Maidana sākšanās Ukrainā vēlas iegūt uzturēšanās atļaujas Latvijā un no kurienes plūst nauda.

Putina Krievijas vidusslānis bēg uz Latviju

Slavenais Krievijas dokumentālo filmu režisors Vitālijs Manskis Spānijas kinofestivāla laikā viesnīcā skatījās ziņas. Bija 2014. gada marts. Diktore bezkaislīgi stāstīja, ka Krievijas parlamenta augšpalāta atļāvusi prezidentam Vladimiram Putinam izmantot armiju tautiešu aizstāvēšanai citās valstīs. Citiem vārdiem - legalizēt Krimas aneksiju un atbalstu Austrumukrainas prokrieviskajiem karotājiem.

Nozīmīgs pētījums Joprojām pētam un analizējam

Latvijas zelta vīzas

Latvija starp bailēm un vēlmi pēc Krievijas naudas

Lasīt vairāk »

Baltijas cietumi

Baltijas valstīs ir augstākais ieslodzīto skaits Eiropas Savienībā. Mums ir divreiz vairāk ieslodzīto nekā vidēji ES. Sabiedrība tic, ka ieslodzīšana garantē drošību, bet patiesībā patreizējā cietumu sistēma ar tur valdošo vardarbību un Padomju laika gaisotni ir noziedzības akadēmija, nevis pāraudzināšanas iestāde.

Lasīt vairāk »

Veselība Latvijā

Kamēr Latvija plāno ieviest taisnīgāku veselības aprūpes apmaksas reformu, kas ārpus sistēmas varētu atstāt tūkstošiem cilvēku, Re:Baltica pētījums rāda - pie taisnīgākas naudas sadales sabiedrības veselību varētu uzlabot jau šobrīd. Tas nav izdevies gadiem atsevišķu ārstu, gan arī biznesa lobija dēļ.  

Lasīt vairāk »

Latvijas "veiksmes" stāsta slēptā puse

2014.gada janvāra spelgonī Latvijas un ASV studenti kopīgā projektā devās uz Rīgas zupas virtuvēm, lai saprastu: kurām iedzīvotāju grupām Latvijas galvaspilsētā krīze joprojām nav beigusies. Šajā slīdnē 31 rīdzinieka video stāsti.

Lasīt vairāk »

Mazās algas

Latvieši ir slinki, tādēļ labāk dzīvo no pabalstiem. Lai nezaudētu peļņu,  uzņēmējiem darbinieki jāieved no citām valstīm. Šādu retoriku bieži var dzirdēt no Latvijas politiķiem un uzņēmējiem. Re:Baltica mērķis bija noskaidrot: kādēļ pie joprojām augstā bezdarba, uzņēmēji nevar atrast mazkvalificētus darbiniekus. Lai to saprastu, Re:Baltica devās strādāt uz zivju rūpnīcu un lielveikalu.

Lasīt vairāk »

Baltijas narkokurjeri

Viņi aizbrauc, lai nopelnītu vieglu naudu, bet samaksā ar dārgāko - savu brīvību. Atsevišķos gadījumos, arī dzīvību. Katru gadu ārvalstīs tiek arestēti ap 100 narkokurjeri no Baltijas. Krīzes gados šis skaitlis dubultojās. Kādēļ viņi to darīja un par ko domā, sēžot cietumos tūkstošiem kilometru no mājām.

Lasīt vairāk »

Skolas nauda

Noslēdzies inovatīvais pētījums Skolas nauda, kurā nepilna mēneša laikā saņemām 1422 anketas no visas Latvijas. Rezultāti rāda, ka Latvijā viena bērna palaišana uz skolu izmaksā 99,90 lati. Lielākie tēriņi saistīti ar apģērba un skola somu iegādi, kamēr darba burtnīcām un grāmatām vecāki tērē no 5 līdz 16 latiem.

Lasīt vairāk »

Antonova impērijas sabrukums

2011.gada novembrī sabruka divas nozīmīgas Baltijas bankas - Latvijas Krājbanka un Snoras banka Lietuvā. Banku īpašnieks, krievu miljonārs Vladimirs Antonovs, noguldītāju naudu bija tērējis savu biznesa ambīciju un greznā dzīvesveida apmierināšanai. Re:Baltica pētīja, kā Antonovs izpumpēja naudu no bankām un kādēļ to laicīgi nenovērsa banku uzraugi.

Lasīt vairāk »

Kādēļ Baltijas valstis nespēj sadarboties?

Nomuļļātais sašķidrinātās gāzes projekts

Lasīt vairāk »

Krievijas nauda Baltijā

2007.gadā Krievijas prezidents Vladimirs Putins nodibināja fondu Russkij Mir. Tā mērķis ir izplatīt krievu kultūru ārzemēs, un tas lepojas ar savu atvērtību. Vairāku mēnešu garā izmeklēšanā Re:Baltica žurnālisti atklāja caurspīdības trūkumu fonda darbībā Baltijas valstīs. Russkij Mir neatklāj visas organizācijas, kurām dota naudu. Noslēgtie līgumi par naudas saņemšanu ir konfidenciāli. Kurš ieguva finansējumu, un kam nauda tērēta? Izmeklēšanas kopsavilkumu lasiet šajā interaktīvajā skaidrotājā. Rakstus no trim Baltijas valstīm lasiet šajā un Re:Baltica.com angļu valodas sadaļā.

Lasīt vairāk »

Karstie rēķini

Vai Tu pārmaksā par siltumu? Pētījumā “Karstie rēķini” skaidrojam, kādēļ maksa par siltumu ir tik atšķirīga. Īpašā siltuma kartē salīdzini savu, kaimiņu un citu pilsētu iedzīvotāju izmaksas.

Lasīt vairāk »

Būvnieki, partijas, iepirkumi

Maza, bet ietekmīga būvnieku saujiņa nosmeļ vairāk nekā trešdaļu no visiem Latvijas valsts un pašvaldību iepirkumiem. Par savām uzvarām būvnieki partijām pateicās, uz pēdējām Saeimas vēlēšanām noziedojot pusmiljonu latu. Re:Baltica pēta, ko būvnieki ieguva, draudzējoties ar politiķiem.

Lasīt vairāk »

Netīrā nauda

Izkrāptie miljoni no Ukrainas un asiņainie Meksikas narko karteļi atmazgāti Latvijas bankās. Naudas pārskaitījumiem izmantotas latviešu vadītas ofšorfirmas. Vietējie direktori pat nenojauta, ka kļuvuši par miljonāriem uz papīra.

Lasīt vairāk »

Privātskolotāji

No 18.maija līdz pat 8.jūnijam, eksāmenu laikā, Re:Baltica uzsāk jaunu projektu - Privātskolotāji. Projekta mērķis ir noskaidrot, cik vecāki piemaksā par izglītības kvalitāti Latvijā. Aicinām ikvienu vecāku doties uz karti www.privatskolotaji.lv un aizpildīt īsu anketu. Tās rezultāti uzreiz parādīsies kartē, kurā varēsiet izlasīt arī citu vecāku pieredzi.

Lasīt vairāk »

Aktuāli Re:Baltica jaunumi un atktivitātes

Žurnālisti no 28 ES valstīm, arī Re:Baltica, iesūdz Eiropas Parlamentu par informācijas nesniegšanu

Seminārs žurnālistiem: Kā nopārdot rakstu?

Miljoni no Kremļa. Cik daudz naudas no Krievijas saņem Baltijas NVO

Mūs atbalsta Donori un sadarbības partneri

occrp
Sigrid
Sorosa fonds
eazyBI
SIF
USA Embassy
lursoft
Kingdom of Neatherlands
NOR Embassy
infogram
Poland
scoop