Šobrīd izmeklējam Aktuālais pētījums

Uzbeki Latvijā

Kad Uzbekistānas prezidenta radinieks nopirka divas viesnīcas Vecrīgā, viņš nevarēja nojaust, ka kļūs par dalībnieku desmit gadus ilgā trillerī.

Svaigs Jaunākie raksti un dokumenti

Uzbekistānas prezidenta radinieka kriminālie piedzīvojumi Latvijā

Kad Uzbekistānas prezidenta radinieks nopirka divas viesnīcas Vecrīgā, viņš nevarēja nojaust, ka kļūs par dalībnieku desmit gadus ilgā trillerī, kurš atgādina jau piemirstos bandītiskos 90.gadus. Tajā ir gan apsūdzības īpašuma zādzībā, gan slepkavības mēģinājums, gan iezīmējas ārkārtīgi netīkams skats uz aizmigušu - vai uzpirktu - Latvijas policiju, prokuratūru un tiesu.

Uzbeku elites bērni Latvijā

Uzbekistānas politiskā elite mīl Latviju. Viena no Uzbekistānas prezidenta meitām Rīgā laidusi pasaulē bērnu, otra caur Latvijas bankām atmazgājusi korupcijas dolārus. Tikmēr viņu brālēns iekūlies Holivudas trillera cienīgā afērā. Uzturēšanās atļaujas Latvijā iegādājušies ap 1500 uzbeku. Tā ir neredzama un noslēgta kopiena.

Uzbeku specdienestu pēdas Latvijā

Bijušais VDK virsnieks, tagad Krievijas gāzes tirgotājs Juris Savickis, palīdz Latvijā nobāzēties uzbeku naudai.

Ko varēs atrast publiskajos “Panamas failos”

Mūsu kolēģi no ICIJ, Starptautiskā pētniecisko žurnālistu konsorcija, 9.maijā publiskos datu bāzi no “Panamas failiem” par vairāk nekā 200 000 ārzonu uzņēmumiem un to patiesajiem īpašniekiem.

Latvieši ārzonās

Panamas failos — Lembergi, Gulbji, Ķirsons un jaunais airBaltic investors

Zeme, kas joprojām mazgā

ASV spiediens liek Latvijai iegrožot bijušās PSRS valstu darboņu netīrās naudas atmazgāšanu caur tās nerezidentu bankām.

Banku lobijam piepulcējas arī eksministrs Dombrovskis

Lai veidotu sabiedrības un politiķu viedokli, nerezidentu banku biznesu lobē gan banku un uzņēmēju asociācijas, gan jaunveidota domnīca.

Videografika: Zināmie naudas atmazgāšanas gadījumi caur Latvijas bankām

Kamēr bijušajās Padomju Savienības valstīs Latvija ir zināma kā naudas atmazgāšanas paradīze, mūsu banku uzraugs izliekas, ka viss ir kārtībā. Vai tā ir? Re:Baltica apkopoja zināmos naudas atmazgāšanas gadījumus, kuros izmantotas Latvijas bankas. Skaties videografiku.

Kā caur Latviju nozaga Moldovas miljardu

2015.gadā pavasarī Moldovas sabiedrība uzzināja par vērienīgu valsts apzagšanu. No trim bankām bija izpumpēts miljards. Nauda aizgāja caur Latvijas banku. Kā tas notika?

Cits apmetnis, tie paši dunči

Lai iedzītu ķīli starp demokrātiski orientēto vidusšķiru un pārējo valsti, Kremlis izdomāja cīņu par “ģimenes vērtībām”.

Putina bērni

Cīņa par “ģimenes vērtībām” Latvijā apvieno Kremļa draugus un ideoloģiskos pretiniekus - nacionāļus. Abi savu mērķu sasniegšanai izmanto Krievijas radītus mītus. Rezultāts - tikumības pants Latvijas likumā.

Tikumības sardze

Kas ir cilvēki, kuri skraida pa Pierīgas mežiem ar lāzerieročiem un pie Saeimas piketē par “ģimenes vērtībām”?

Mīts nr. 1: PVO māca bērnudārzniekus masturbēt

Šo mītu teikuši:

Mīts nr. 2: Norvēģi - pedofili

Šo mītu teikuši:

Mīta anatomija: Kā rodas un izplatās mīti

Vai Norvēģijas bērnu ministre tiešām teica, ka incests viņiem ir "sociālā tradīcija"? Kā radās un izplatījās šis mīts.

Pelnošākais mediju uzņēmums Baltijā pērn - TV3 Latvia

Baltijas medijiem 2014.gads bijis relatīvas stabilitātes gads, kad nav notikušas būtiskas izmaiņas ne to starptautiskajos brīvības reitingos, ne tirgū ienākuši vai to pametuši lieli starptautiskie mediju spēlētāji. Uzņēmumu pārpirkšanas darījumi notikuši pamatā starp Baltijas uzņēmējiem. Peļņas rekords pieder “TV3 Latvia”, kas 2014.gadā nopelnījis 3,08 miljonus eiro, liecina “Baltijas mediju veselības pētījums 2014 - 2015”.

Jauns. Gudrs. Skolotājs?!

Latvijas pedagogi strauji noveco. Augstskolas sagatavo pietiekami daudz jauno, taču skolās viņu ir maz. Kāpēc jaunie un spējīgie nevēlas strādāt skolā un kā padarīt skolotāja darbu par prestižu profesiju?

Kas notika ar skolnieku, kurš nodedzināja kaktusu

Viņu mātes ir pārgurušas, gādājot iztiku, un bieži audzina bērnus vienas. Skola varētu kļūt par iespēju tramplīnu šiem bērniem — ja sniegtu ne tikai zināšanas, bet arī motivētu un audzinātu raksturu. Vai skolas Latvijā to spēj?

Salas nabadzības sistajiem

Latvijas mazās skolas nereti kalpo kā glābiņš grūtībās nonākušu ģimeņu atvasēm, taču tās nedod galveno — labu izglītību. Ar katru gadu pieaug noslāņošanās starp laukiem un pilsētām, kas līdzi nes plaisu zināšanu līmenī. Kāpēc izglītības sistēma Latvijā padziļina nevienlīdzību?

Secinājumi. Kādēļ Latvijā notiek tik strauja skolu noslāņošanās?

Pētījuma galveno faktu apkopojums, kas norāda uz Latvijas skolu straujo noslāņošanos.

Nozīmīgs pētījums Joprojām pētam un analizējam

Netīrā nauda

ASV spiediens liek Latvijai iegrožot bijušās PSRS valstu darboņu netīrās naudas atmazgāšanu caur nerezidentu bankām.

Attēls: Krišs Salmanis/IR

Lasīt vairāk »

Tikumības sardze Latvijā

"Tradicionālās vērtības” pret “pārspīlētajām Rietumu cilvēktiesībām”  ir jaunais  kaujas lauks Krievijas un Rietumu informatīvajā karā. Latvijā Kremļa nostāju aizstāv gan tā draugi, gan ideoloģiskie pretinieki, krītot Krievijas propagandas cilpās. Sabiedrības atbalstu tām apliecina organizācijas, kas darbdienās piketē pie parlamenta, bet brīvdienās māca bērniem šaut. 

Lasīt vairāk »

Nevienlīdzīgā izglītība

Izglītība ir taisnākais ceļš ārā no nabadzības, bet Latvijas laukos tas sāk vest pretējā virzienā. No izglītības slīdlentes pārāk bieži nokrīt bērni ar sliktākiem apstākļiem ģimenē, uzvedības un mācību traucējumiem. Pedagogi noveco, bet jaunieši uz skolām neraujas. Taču lēmumi, kam būtu jāmaina sistēma, ieguļ atvilknēs. 

Lasīt vairāk »

Latvijas zelta vīzas

Latvija starp bailēm un vēlmi pēc Krievijas naudas

Lasīt vairāk »

Baltijas cietumi

Baltijas valstīs ir augstākais ieslodzīto skaits Eiropas Savienībā. Mums ir divreiz vairāk ieslodzīto nekā vidēji ES. Sabiedrība tic, ka ieslodzīšana garantē drošību, bet patiesībā patreizējā cietumu sistēma ar tur valdošo vardarbību un Padomju laika gaisotni ir noziedzības akadēmija, nevis pāraudzināšanas iestāde.

Lasīt vairāk »

Veselība Latvijā

Kamēr Latvija plāno ieviest taisnīgāku veselības aprūpes apmaksas reformu, kas ārpus sistēmas varētu atstāt tūkstošiem cilvēku, Re:Baltica pētījums rāda - pie taisnīgākas naudas sadales sabiedrības veselību varētu uzlabot jau šobrīd. Tas nav izdevies gadiem atsevišķu ārstu, gan arī biznesa lobija dēļ.  

Lasīt vairāk »

Latvijas "veiksmes" stāsta slēptā puse

2014.gada janvāra spelgonī Latvijas un ASV studenti kopīgā projektā devās uz Rīgas zupas virtuvēm, lai saprastu: kurām iedzīvotāju grupām Latvijas galvaspilsētā krīze joprojām nav beigusies. Šajā slīdnē 31 rīdzinieka video stāsti.

Lasīt vairāk »

Mazās algas

Latvieši ir slinki, tādēļ labāk dzīvo no pabalstiem. Lai nezaudētu peļņu,  uzņēmējiem darbinieki jāieved no citām valstīm. Šādu retoriku bieži var dzirdēt no Latvijas politiķiem un uzņēmējiem. Re:Baltica mērķis bija noskaidrot: kādēļ pie joprojām augstā bezdarba, uzņēmēji nevar atrast mazkvalificētus darbiniekus. Lai to saprastu, Re:Baltica devās strādāt uz zivju rūpnīcu un lielveikalu.

Lasīt vairāk »

Baltijas narkokurjeri

Viņi aizbrauc, lai nopelnītu vieglu naudu, bet samaksā ar dārgāko - savu brīvību. Atsevišķos gadījumos, arī dzīvību. Katru gadu ārvalstīs tiek arestēti ap 100 narkokurjeri no Baltijas. Krīzes gados šis skaitlis dubultojās. Kādēļ viņi to darīja un par ko domā, sēžot cietumos tūkstošiem kilometru no mājām.

Lasīt vairāk »

Skolas nauda

Noslēdzies inovatīvais pētījums Skolas nauda, kurā nepilna mēneša laikā saņemām 1422 anketas no visas Latvijas. Rezultāti rāda, ka Latvijā viena bērna palaišana uz skolu izmaksā 99,90 lati. Lielākie tēriņi saistīti ar apģērba un skola somu iegādi, kamēr darba burtnīcām un grāmatām vecāki tērē no 5 līdz 16 latiem.

Lasīt vairāk »

Antonova impērijas sabrukums

2011.gada novembrī sabruka divas nozīmīgas Baltijas bankas - Latvijas Krājbanka un Snoras banka Lietuvā. Banku īpašnieks, krievu miljonārs Vladimirs Antonovs, noguldītāju naudu bija tērējis savu biznesa ambīciju un greznā dzīvesveida apmierināšanai. Re:Baltica pētīja, kā Antonovs izpumpēja naudu no bankām un kādēļ to laicīgi nenovērsa banku uzraugi.

Lasīt vairāk »

Kādēļ Baltijas valstis nespēj sadarboties?

Nomuļļātais sašķidrinātās gāzes projekts

Lasīt vairāk »

Krievijas nauda Baltijā

2007.gadā Krievijas prezidents Vladimirs Putins nodibināja fondu Russkij Mir. Tā mērķis ir izplatīt krievu kultūru ārzemēs, un tas lepojas ar savu atvērtību. Vairāku mēnešu garā izmeklēšanā Re:Baltica žurnālisti atklāja caurspīdības trūkumu fonda darbībā Baltijas valstīs. Russkij Mir neatklāj visas organizācijas, kurām dota naudu. Noslēgtie līgumi par naudas saņemšanu ir konfidenciāli. Kurš ieguva finansējumu, un kam nauda tērēta? Izmeklēšanas kopsavilkumu lasiet šajā interaktīvajā skaidrotājā. Rakstus no trim Baltijas valstīm lasiet šajā un Re:Baltica.com angļu valodas sadaļā.

Lasīt vairāk »

Karstie rēķini

Vai Tu pārmaksā par siltumu? Pētījumā “Karstie rēķini” skaidrojam, kādēļ maksa par siltumu ir tik atšķirīga. Īpašā siltuma kartē salīdzini savu, kaimiņu un citu pilsētu iedzīvotāju izmaksas.

Lasīt vairāk »

Būvnieki, partijas, iepirkumi

Maza, bet ietekmīga būvnieku saujiņa nosmeļ vairāk nekā trešdaļu no visiem Latvijas valsts un pašvaldību iepirkumiem. Par savām uzvarām būvnieki partijām pateicās, uz pēdējām Saeimas vēlēšanām noziedojot pusmiljonu latu. Re:Baltica pēta, ko būvnieki ieguva, draudzējoties ar politiķiem.

Lasīt vairāk »

Privātskolotāji

No 18.maija līdz pat 8.jūnijam, eksāmenu laikā, Re:Baltica uzsāk jaunu projektu - Privātskolotāji. Projekta mērķis ir noskaidrot, cik vecāki piemaksā par izglītības kvalitāti Latvijā. Aicinām ikvienu vecāku doties uz karti www.privatskolotaji.lv un aizpildīt īsu anketu. Tās rezultāti uzreiz parādīsies kartē, kurā varēsiet izlasīt arī citu vecāku pieredzi.

Lasīt vairāk »

Aktuāli Re:Baltica jaunumi un atktivitātes

Ko varēs atrast publiskajos “Panamas failos”

Latvieši ārzonās

Re:Baltica kopā ar ETV+ apmāca žurnālistus Narvā

Mūs atbalsta Donori un sadarbības partneri

occrp
Sigrid
Sorosa fonds
eazyBI
SIF
USA Embassy
lursoft
Kingdom of Neatherlands
NOR Embassy
infogram
Poland
scoop